Cena bele zalivke v obveznem zdravstvenem zavarovanju je realna in primerljiva samoplačniškim cenam
Današnja izvedba javne tribune s področja zobozdravstva Zdravniške zbornice Slovenije predstavlja neuravnoteženo predstavitev področja s strani izbranih predavateljev, zobozdravnikov, zato mora Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS) z namenom pravilnega informiranja javnosti posredovati naslednje sporočilo. Cena bele zalivke v obveznem zdravstvenem zavarovanju je določena realno in v nekaterih primerih dosega celo samoplačniške cene na trgu. ZZZS s ciljem boljše dostopnosti zavarovanih oseb do zobozdravnika krepi in širi mrežo javne zdravstvene službe z dodatnimi ambulantami in dodatnimi finančnimi sredstvi. Zaradi uveljavitve evropske uredbe bo postopoma opuščena uporaba amalgama v zobozdravstvu (razen v izjemnih primerih), zato bodo do 1. 7. 2026 postopoma ukinjene amalgamske zalivke za vse prebivalce, za kar bo ZZZS po trenutnih ocenah zagotovil dodatna finančna sredstva v skupni vrednosti več kot 16 milijonov evrov letno ter zagotovil financiranje do 50 dodatnih ambulant. Za izboljšanje dostopnosti do zobozdravnika bo ZZZS v letu 2025 izvajalcem v primerjavi z letošnjim letom plačal bistveno večje, 20-odstotno preseganje izbranih programov zobozdravstvene dejavnosti.
Cene za bele zalivke v obveznem zdravstvenem zavarovanju so realne, saj jih je ZZZS izračunal na podlagi vseh elementov, to je materialnih stroškov, amortizacije in stroškov dela oz. plače zdravstvenih delavcev, kot veljajo v javnem sektorju. Pri tem cena v javnem zdravstvu ne more vključevati ekstra dobička izvajalca. Podlaga za izračun stroškov dela so bili časovni normativi za izdelavo posamezne zalivke, ki jih je določila Zdravniška zbornica Slovenije. ZZZS je letos maja izvedel tudi tržno raziskavo cen kompozitnih (belih) zalivk v Sloveniji, v katero je vključil javno objavljene tržne (samoplačniške) cene izvajalcev iz vseh regij Slovenije, in sicer 20 zdravstvenih domov in 20 zasebnikov (večina so čisti zasebniki). Ugotovljeno je bilo, da cene, ki jih prizna ZZZS, znašajo med 80 % in 90 % povprečne tržne cene pri navedenih izvajalcih, pri čemer velja upoštevati, da je v tržne cene vključen tudi dobiček izvajalca. V teh samoplačniških cenikih izvajalcev ni bilo cen, ki jih je že oktobra letos v javnosti navedla zobozdravnica Barbara Škrlj (od 70 do 150 evrov na zalivko). Podatki iz tržne raziskave ZZZS se nahajajo v spodnji tabeli (ZD = zdravstveni dom):
Po objavi zahtevanih cen bele zalivke Zdravniške zbornice Slovenije je ZZZS letos oktobra prejel tudi nekaj odzivov čistih zasebnih zobozdravnikov, ki so bili začudeni nad izjavami predstavnikov zbornice, med njimi tudi zobozdravnice, ki obračunava bele zalivke po naslednjih samoplačniških cenah: 38 evrov (enoploskovne), 50 evrov (dvoploskovne) in 63 evrov (troploskovne). Te cene so torej skoraj povsem enake cenam ZZZS. Zaradi javnih izjav predstavnice Zdravniške zbornice Slovenije o zahtevanih višjih cenah, omenjeno zobozdravnico kličejo njeni zaskrbljeni pacienti, ali so se zalivke res podražile in sedaj stanejo tudi do 150 evrov. Na spletni strani Dentalnega studia Barbare Škrlj (ki je podala zahtevo po takšnih cenah) sicer ni objavljen noben samoplačniški cenik, pač pa je pri bližnjem konkurenčnem Zdravstvenem domu Domžale objavljen samoplačniški cenik z naslednjimi cenami belih zalivk:
zalivka na eni ploskvi – kompozit 50 evrov,
zalivka na dveh ploskvah – kompozit 60 evrov,
zalivka na treh ploskvah – kompozit 70 evrov
(vir: cenik_samoplacniskih_storitev_v_zobozdravstveni_dejavnosti_1.6.2021_1.pdf (zd-domzale.si)).
Zaradi zahtevane opustitve uporabe amalgama na podlagi evropske uredbe se bo postopoma do 1. 7. 2026 razširila uporaba kompozitnega materiala kot standardnega materiala zalivk v stranskem sektorju na vse osebe (več o tem). Zaradi večje porabe časa za kompozitne zalivke v primerjavi z amalgamskimi bo ZZZS zagotovil dodatna sredstva za potrebne dodatne time oziroma dodatne ambulante v zobozdravstvu ter za višje materialne stroške zaradi uporabe dražjega materiala. Po trenutnih ocenah bo tako ZZZS zagotovil skupno dodatnih več kot 16 milijonov evrov na letni ravni za zagotovitev dodatnih kadrovskih virov v obsegu do 50 dodatnih ambulant in za zagotovitev sredstev za dražji material oziroma višje materialne stroške.
Zaradi tega kot tudi zaradi aktivnosti ZZZS za boljšo dostopnost zavarovanih oseb do zobozdravnika ZZZS krepi in širi javno zdravstveno mrežo, tako da je v zadnjih 6 letih povečal število ambulant v zobozdravstvu, ki jih financira ZZZS, za 91 dodatnih ambulant, in sicer iz 1.132 ambulant v letu 2017 na 1.223 ambulant v letu 2023. Samo v letu 2023 je tako ZZZS na podlagi javnega razpisa v javno mrežo vključil dodatnih 20,7 zobozdravstvenih ambulant, z razpisom pa jih je bil pripravljen oddati skupno 26 ambulant (prejetih ponudb je bilo manj od povpraševanja ZZZS). Na podlagi letošnjega razpisa pa je ZZZS trenutno oddal dodatnih 18 zobozdravstvenih ambulant (od skupno razpisanih 24 ambulant). Razpis je sicer odprt do 31. 12. 2024. Prav tako bo za izboljšanje dostopnosti do zobozdravnika ZZZS v letu 2025 izvajalcem v primerjavi z letošnjim letom plačal bistveno večje, 20-odstotno preseganje pogodbeno dogovorjenega programa zobozdravstvene dejavnosti za odrasle in 20-odstotno preseganje programa v specialistični stomatološko protetični dejavnosti (v letu 2024 je plačano 5-odstotno preseganje).