Kako pravilno in varno jemati zdravila?

V okviru Akcije Moj zdravnik 2025 je 8. aprila potekal webinar z naslovom Vpliv zdravil na jetra in ledvice ter varna uporaba prehranskih dopolnil. Anita Strmljan, mag. farm. spec., z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je razgrnila podatke o porabi zdravil v Sloveniji ter predstavila različne farmacevtske kognitivne storitve, ki so pacientom na voljo v Sloveniji. 

Število pacientov, ki prejemajo med 5 in 9 učinkovin, je v letu 2024 v Sloveniji preseglo število 246.000, skoraj 67.000 pa jih je prejemalo 10 učinkovin ali več. Polifarmakoterapija, ki pomeni jemanje velikega števila zdravil, je eden najpomembnejših razlogov za težave, povezane z zdravljenjem z zdravili. Verjetnost, da se bodo pojavile težave z zdravili, je večja tudi ob več sočasnih obolenjih, zmanjšanem delovanju ledvic in jeter, ob pogostih sprejemih v bolnišnico in kadar zdravila predpisuje več zdravnikov. 

Anita Strmljan poudarja, da mora skrben in aktiven bolnik poznati režim odmerjanja, pravilno jemanje oz. način aplikacije zdravil v svoji farmakoterapiji ter pri kakšni zdravstveni težavi zdravila uporablja. Poleg osnovnih informacij o zdravilih je dobro vedeti tudi, kako na njegovo zdravstveno stanje ter na presnovo zdravil vplivajo starost, okvarjeno delovanje jeter in ledvic in druge kronične bolezni. Zato priporoča, da se za bolnike s polifarmakoterapijo ali težavami, ki so lahko povezane z zdravljenjem z zdravili, izvede eno od kognitivnih storitev in izdela osebna kartica zdravil (OKZ), ki je prenesena v Centralni register podatkov o pacientu(CRPP) in kadarkoli vidna tako pacientom kot tudi zdravstvenim delavcem.

Na primarni ravni zdravstvenega varstva se v lekarnah izvaja storitev pregled uporabe zdravil, ki vključuje posvet o pravilni uporabi zdravil, izdanih na recept, zdravil brez recepta, zeliščnih zdravil ter prehranskih dopolnil. V zdravstvenih domovih izvajajo storitve farmacevtskega svetovanja, ki vključujejo optimizacijo farmakoterapije ter odkrivanje težav zdravljenja z zdravili. S 1. 7. 2025 se bo program farmacevtskega svetovanja začel izvajati tudi za ambulantno obravnavane bolnike na sekundarni zdravstveni ravni, v katerega bodo lahko napotovali z delovnim nalogom specialisti različnih področij. Na sekundarni ravni zdravstvenega varstva pa se že od začetka leta 2023 v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja za hospitalizirane bolnike izvaja storitev brezšivne skrbi, pri kateri farmacevt uskladi zdravljenje z zdravili ob sprejemu v bolnišnico in ob odpustu, svetuje o pravilni uporabi zdravil ter izvede izdajo novo uvedenih zdravil.

POMEMBNO:

  • Bodite aktivni bolniki ter dobro poznajte svoje zdravstveno stanje in zdravila, ki jih jemljete.

  • Ob prejemu novega zdravila pozorno poslušajte navodila zdravnika in farmacevta ter vedno preberite navodila za uporabo.

  • Ob jemanju novega zdravila ali morebitni spremembi odmerka zdravila se opazujte in v primeru novih težav ali ob poslabšanju starih o tem obvestite zdravnika. Zdravil ne ukinjajte sami, razen v primeru resnih neželenih učinkov, pri čemer je prav tako nujno potrebno obvestiti zdravnika.

  • Ob sumu na težave povezane z zdravili, ali če ste zaskrbljeni, ker jemljete veliko število zdravil, za nasvet vprašajte farmacevta v svoji lekarni, osebnega zdravnika ali zdravnika specialista, h kateremu vas je napotil osebni zdravnik. Osebni zdravnik ali specialist vas lahko z delovnim nalogom napoti na pregled v ambulanto farmacevta svetovalca.

  • Neuporabljena zdravila (nepoškodovani pretisni omot, stekleničke) vrnete v lekarne in specializirane trgovine.

  • Uporabljena zdravila izven primarne ovojnine (pretisnega omota), kemikalije, injekcijske igle odložite v zbirnih centrih in premičnih zbiralnicah za nevarne odpadke komunalnih služb, saj so nepravilno odvržena in uničena zdravila nevarna človeku, živalim in okolju (onesnaženje površinske, podtalne in pitne vode).