Poročilo OECD Profil države o stanju na področju raka: Slovenija 2025
V poročilu o stanju na področju raka, ki ga letno izdaja OECD, so za posamezne države opredeljene prednosti, izzivi in posamezna področja ukrepanja. Med prednostmi v Sloveniji je izpostavljena dostopnost do zdravil in celovite onkološke oskrbe, ki je na voljo onkološkim bolnikom.
Tako poročilo navaja, da je vsa onkološka oskrba v Sloveniji dostopna vsem bolnikom brezplačno, podobno kot nujna medicinska pomoč. Celovita oskrba raka je popolnoma krita s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ) za več kot 99 % slovenskega prebivalstva. Tudi zdravljenje v tujini, kot je protonska terapija, je povrnjeno. Dostop do zdravil za zdravljenje raka je zelo dober, saj zdravila krije OZZ, dostopnost do zdravil za raka pa je tudi boljša v primerjavi z nekaterimi drugimi državami EU.
Poročilo ugotavlja, da ima Slovenija učinkovite postopke za odobritev novih zdravil, kar omogoča hitrejši dostop do inovativnih terapij. Posebna komisija ZZZS omogoča razmeroma hitro uvedbo novih zdravil, ki jih je odobrila Evropska agencija za zdravila, čeprav majhnost slovenskega trga včasih predstavlja izziv za farmacevtska podjetja pri začetku administrativnih postopkov in vključevanju bolnikov v klinične raziskave. Iz poročila je razvidno, da se nova zdravila v Sloveniji uvajajo hitreje (293 dni po odobritvi Evropske agencije za zdravila), kot je povprečje EU (516 dni po odobritvi).
Javna povračila za zdravila
V Sloveniji delež izbranih onkoloških zdravil za zdravljenje raka dojk in pljučnega raka s pomembno koristjo za bolnike, za katera se stroški povrnejo iz javnih sredstev, znaša 69 %, kar je višje od povprečja EU (59 %) in gospodarsko primerljivih držav (47 %). Delež podobnih bioloških zdravil za zdravljenje raka, za katera se stroški povrnejo iz javnih sredstev, v Sloveniji znaša 68 %, kar je bistveno več od povprečnega deleža v EU (65 %) in gospodarsko primerljivih državah (56 %).
ZZZS je v letu 2024 za zdravila namenil 779 milijonov evrov, kar predstavlja 14,8 % vseh odhodkov ZZZS.
Podpora raziskavam
Slovenija, ugotavlja poročilo, povečuje financiranje za raziskave in razvoj novih zdravil, kar prav tako prispeva k izboljšanju dostopnosti in kakovosti zdravljenja. OECD pa med priporočili navaja nadaljnje povečanje sredstev za raziskave in razvoj ter spodbujanje javno-zasebnih partnerstev za hitrejši razvoj novih terapij. ZZZS je ob razpravi okoli dokončanja razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo v Sloveniji tudi javno podprl idejo, da bi v Sloveniji (in v EU) vzpostavili sistemsko financiranje za neodvisen razvoj zdravil.
Ozaveščanje javnosti
Številni akterji na področju zdravstva s kampanjami ozaveščajo bolnike o razpoložljivih možnostih zdravljenja in preventivnih presejalnih programih. ZZZS zagotavlja sredstva za izvajanje treh državnih presejalnih programov za raka ZORA (rak materničnega vratu), DORA (rak dojk) ter SVIT (rak na debelem črevesu in danki), ki so tako za vse udeležence brezplačni.
Poročilo Profil države o stanju na področju raka: Slovenija 2025
V profilih držav o stanju na področju raka, ki jih pripravlja OECD, so opredeljene prednosti, izzivi in posamezna področja ukrepanja za vsako od 27 držav članic EU ter Islandijo in Norveško, da bi se tako usmerjalo naložbe in ukrepe na ravni EU ter na nacionalni in regionalni ravni v okviru Evropskega načrta za boj proti raku. Vsak profil raka v državi vsebuje kratko sintezo: nacionalno breme raka; dejavnike tveganja za nastanek raka (s poudarkom na vedenjskih in okoljskih dejavnikih tveganja); programe zgodnjega odkrivanja raka; uspešnost oskrbe raka (s poudarkom na dostopnosti, kakovosti obravnav, stroških in kakovosti življenja).